fbpx

Tak další akci léta 2021 máme také za sebou – byl to příměstský tábor, který jsme pořádali hlavně pro děti ze široké veřejnosti, potažmo pro ty, kteří už s námi nějakou zkušenost mají (třeba z loňského příměstského tábora, nebo už někdy chodili na cvičení), nyní ale u nás necvičí. Zatím… 😁  – komu se tábor a cvičení líbilo, vůbec nemusí váhat a klidně se přijďte od září podívat na běžné cvičení, my se budeme moc těšit na nyní už známé tváře!

Teď ale zpátky k táboru – tento turnus se konal v termínu 26. – 30.7. a za čtrnáct dní, 16. – 20.8. nás čeká druhé kolo, určené pro naše studenty. Pokud jste tedy rodičem dítěte, které jde na další tábor a chcete mít program jako překvapení, dále už nečtěte, protože pro účastníky, rodiče i zvědavé čtenáře nyní níže vypíšeme, co všechno jsme dělali, zažili a naučili se, takže můžete zavzpomínat, popovídat si s dětmi, nebo se opět dozvědět, jaké jsou akce s námi.

Druhý turnus bude mít téma tábora i program docela podobný, bude ale upraveno cvičení, protože děti, které k nám už chodily, jsou moc šikovné a určitě už si spoustu technik zapamatovaly a spoustu informací o Japonsku už také ví… Tématem letošních táborů jsou tedy „Legendy samurajů“ – během celého společně stráveného týdne jsme si četli nejznámější japonské legendy, ať už o samotném vzniku Jūjutsu, o samurajích i o spoustě dalších věcí a děti vždy přečtenou legendu dostaly i vytištěnou, takže je celým týdnem provázela jejich vlastnoručně vyrobená knížečka z prvního dne, do které si postupně zakládaly a přidávaly další legendy. Z druhé strany těchto legend byl pak vždy nakreslený kousek mapy, a když už jsme měli legendy všechny, mapa se dala poskládat a dovedla nás k zaslouženému pokladu. Každý den byly legendy nějak tematicky zaměřené a k tomuto tématu byl pak dopasovaný i celodenní program – tak se na něj a na jednotlivé dny pojďme podívat podrobněji…

Pondělí 26.7. – seznamovací den, úvod do celotáborové hry, Jūjutsu a japonské kultury
Legenda o vzniku a založení Jūjutsu – propojeno s aktivitami jako cvičení a získávání informací o Japonsku hravou a zajímavou formou.

Úplně první den našeho společného příměstského tábora jsme museli začít jak jinak, než společným seznámením, představením se a prostě úvodem. Během toho jsme děti seznámili s naším dojo i pravidly, které v něm platí, takže se nám v něm po zbytek tábora dobře pobývalo.

úvodní informace

Hned ráno jsme také děti uvedli do celotáborové hry na téma „Legendy samurajů“ a děti si vyrobily svou knížečku na zakládání legend.

vyrábění knížečky

Pak jsme si přečetli první legendu, která vyprávěla o samotném vzniku našeho bojového umění Jūjutsu a o prvních samurajích. Děti tak pochopily, co to Jūjutsu vlastně je a hned o chvilku později, po svačince, si to mohly na vlastní kůži vyzkoušet. Udělali jsme pro ně krátkou ukázku, během které jsme ukázali několik základních technik, které u nás vyučujeme, ať mají děti přehled. Pak už jsme si zacvičili všichni společně. Nemohli jsme zapomenout zařadit i hry a aktivity na rozehřátí, rozcvičku, gymnastiku, naučili jsme se některé pády, které jsou pro cvičení hodně důležité, vyzkoušeli jsme základní bojový postoj a zkrátka takový základ, na který jsme pak mohli v následujících dnech navázat – to aby si děti po táboře odnesly ucelený základ a i když se naučily jen pár technik, ať se je naučí správně se vším všudy.

Po cvičení nám v jídelně Mikeš, hned o patro pod naším dojo, připravili výborný oběd, takže jsme zase doplnili energii. Během odpočívání po obědě jsme si vyzkoušeli několik klidnějších aktivit, které nám přímo pomohly zjistit a vyzkoušet si něco málo z japonské kultury. Začali jsme klasicky našimi „japonskými kartičkami“ – ty nesmí chybět, a pak se děti třeba učily japonštinu, jíst hůlkami, nebo jak vypadali samurajové a gejši.

nudle a hůlky

gejša

Pak jsme se konečně vydali ven, protože v létě, když je pěkně, nechceme sedět jen uvnitř, takže jsme hlavní část našeho tábora plánovali venku a v přírodě. Přešli jsme procházkou podél řeky do městských sadů, kde jsme si po svačince řekli něco o japonských zbraních, což bylo moc zajímavé, a opět nesměla chybět i ukázka a vyzkoušení si. Pak si děti vyrobily také svou vlastní zbroj a vyjely „jako“ do boje…

ukázka zbraní

samuraj s mečem

výroba zbroje

Bohužel, koně jsme pro každého samuraje nesehnali, ale přenesli jsme se tak trochu do moderní doby a místo na koních si tak děti vyzkoušeli ježdění na ninebotech. I když zpočátku ani nevěděly, co to znamená a říkali, že ninebot vypadá jako vysavač, nakonec to byla docela legrace a byl to opravdu úspěšný a dobrý den…

Úterý 27.7. – kratší výlet, hry v lese a koupání, návštěva hasičské stanice a zaměření na jednotlivé složky IZS
Legenda o samurajích, jakožto o strážcích dobra, pořádku a bezpečí – převedeno v aktivitách do současné doby, kdy práci samurajů můžeme přirovnat k práci hasičů, záchranářů a policie. Ať už byly aktivity pojaty zábavnou formou jako hry, formou prohlídky nebo vlastní zkušenosti, snažili jsme se dětem ukázat základy, které jsou důležité i pro běžný život – telefonní čísla, proces jakým voláme pomoc a další užitečné dovednosti.

V úterý ráno jsme se opět sešli v našem dojo na Vrchní a přečetli jsme si legendy pro dnešní den – seznámili jsme tak děti i s programem a s posláním samurajů. Pak jsme se vydali na výlet směr Hradec nad Moravicí a okolí.

výlet autobusem

V Žimrovicích jsme se v řece i pěkně vykoupali, čekala nás tam také typická výletnická svačina a pak už jsme se vydali na hradeckou hasičárnu.

Řeka v Žimrovicích

Cestou jsme si zahráli hru na Pašeráky, kterou děti, které s námi jezdí na akce, už dobře znají, protože to je naše oblíbená hra – na ní jsme si ale v praxi vysvětlili práci policie a hraniční hlídky, a i když děti v této hře hrály spíše „padouchy“, i tak jsme si ji opravdu užili. Pak jsme po cestě chytli déšť a docela jsme zmokli, ale i to k tomu patří…

Na hasičárně jsme se pak zaměřili samozřejmě na hasiče, kde nám velitel hradeckých dobrovolných hasičů ukázal jejich vybavení i obě auta a řekl nám spoustu zajímavostí. Za to hasičům moc děkujeme.

ukázka auta

Hasičské nůžky

Také jsme se zaměřili na záchranáře a naučili jsme se pomoci při běžných zraněních a nehodách, které se mohou stát každému z nás. Pak jsme si také na figuríně vyzkoušeli správně resuscitovat.

resuscitační figurína

Na hasičárně jsme měli i moc dobrý oběd, a když už se náš druhý den chýlil ke konci, dojeli jsme autobusem do Opavy – sice unavení a špinaví, s hlavou plnou nových informací, ale hlavně spokojení.

Středa 28.7. – celodenní výlet do Ostravy, návštěva ZOO a laser arény
Japonské legendy o zvířatech, role zvířat v tradičních japonských příbězích a pohádkách. Informace o zvířatech, které žijí v Japonsku a jsou zde typické – to vše propojené s návštěvou ZOO. Návštěva laser arény pak jako odměna a zpestření programu.

Na středu se děti (a možná i vedoucí) těšily asi ze všeho nejvíc – někteří více na ZOO a někteří na lasergame, hlavní ale bylo, že jsme celý den strávili skvělými aktivitami v Ostravě. Hned ráno jsme se sešli na nádraží a odjeli jsme vlakem, ve kterém jsme se už s předstihem seznámili s legendami, které nám krásně ladily s návštěvou ZOO.

krmení v zoo

lev

V zoologické zahradě jsme strávili celé dopoledne a počasí bylo docela přívětivé, dokonce kolem oběda už bylo i horko, takže jsme návštěvu uzavřeli ve vodním světě, kde se děti ještě svlažily a vyblbly. Pak jsme dojeli tramvají do Mariánských hor, kde jsme si v jídelně dali oběd a po obědě už nás čekala laser aréna, kde jsme si pořádně zařádili a zahráli si jak se patří.

Laser arena 1

Laser arena 2

Děti pak odcházely zčervenalé a zpocené, ale nabité příjemnou náladou. Po takovém výkonu už nás čekala jen cesta na vlak a domů a zasloužený odpočinek…

Čtvrtek 29.7. – delší celodenní výlet do přírody, Kružberk a Mokřinky, návštěva lanového centra v Davidově mlýně, hry a poznávání přírody
Legenda opět tematicky zaměřená k programu – poznávání přírody, rostlin a živočichů, tudíž legenda Světluščini ctitelé nám pověděla o japonských světluškách i o tom, proč je hmyz tak moc přitahován světlem.

Ve čtvrtek jsme se opět sešli na nádraží, protože jako první nás čekala cesta autobusem, který nás dovezl až do Kružberku, kde jsme navštívili Davidův mlýn. Většina místních dětí jej zná kvůli skvělé lanové dráze, v Davidově mlýně jsou ale také proslulí chovem ryb, a my jsme měli to štěstí, že nás přímo pan rybář provedl, ukázal nám rybníky a řekl opět spoustu zajímavostí. Děti si dokonce mohly vyzkoušet krmení ryb.

krmení pstruhů

Po svačince jsme ale děti nemohli ochudit ani o lanové centrum a až se dostatečně vyřádily, přečetli jsme si legendu a vydali se na výlet. Počasí nám opět vycházelo, takže jsme se stavili i v řece na koupačku, to byla oblíbená aktivita. Cestou lesem si pak děti všímaly zajímavých stromů, bylin i živočichů, což později mohly zužitkovat při soutěži.

Cesta nás dovedla až na Bílou Holubici, kde nás všichni už dobře znají – přečtěte si o našem pobytovém táboře, konaném před dvěma týdny a pochopíte proč. Tam nám dali výborný oběd, protože jsme měli už velký hlad a po obědě jsme si trochu zasoutěžili v poznávání rostlin a naučili jsme se rozeznávat i spoustu druhů hmyzu, který můžeme v našich lesích běžně potkat.

poznávačky

Odpoledne jsme si pak vyzkoušeli cvičení venku na trávě – tak jako samurajové, i my nemáme vždy k dispozici vnitřní dōjō a pohodlné tatami, tak jsme si vyzkoušeli, jaké to je spadnout na trávě a cvičit techniky venku. Byla to prostě další malá ochutnávka pro ty, které by cvičení zaujalo a chtěli by přijít.

cvičení venku

Pak už pro nás přijel autobus a předposlední den byl za námi.

Pátek 30.7. – závěrečný den a vyvrcholení celotáborové hry, cesta za pokladem do Slavkova ke Hvozdnici. Cvičení, shrnutí technik procvičených za celý týden, výlet, opékání, pobyt v lese, koupání
Poslední legendy k poskládání mapy k pokladu, i tematicky ale byla legenda zaměřená pro úspěšné nalezení odměny za celý týden, a (jak už to tak v příbězích bývá) i s morálním ponaučením a zajímavou pointou – třeba jak si správně vybrat mezi dvěma truhlami s pokladem, nebo kdo nám s hledáním, když potřebujeme i trochu štěstí, může pomoci…

V pátek, poslední den našeho tábora, jsme začali opět celkem příznačně cvičením a opět okusili, co všechno se v Jūjutsu můžeme naučit a co nabízí.

překážková dráha

kopy

Pak jsme konečně přečetli poslední dvě legendy, které byly důležité jednak svým obsahem, ale také tím, že nám dodaly poslední zbývající kousky mapy, potřebné k získání pokladu. Hned jak děti přišly na to, kterým směrem se vydat, sbalili jsme svačinu a vyrazili jsme. Mapa nás dovedla do Slavkova, do přírodní rezervace Hvozdnice, kde jsme podle mapy obešli slavkovské rybníky a prohlédli si zdejší krásnou přírodu. Pak jsme si udělali oběd, a protože dle našeho názoru na žádném táboře nesmí chybět pořádný táborový oheň a opékání, na oběd jsme si dali špekáčky.

opékání nad ohněm

Po obědě ještě poslední táborové koupání, které se sice trochu zvrhlo v bahenní bitvu, dětem to ale každopádně vůbec nevadilo.

Pak se stala zvláštní věc, protože je přišli navštívit dva ze sedmi ochránců štěstí, kteří jim nabídli pomoc při hledání pokladu. Truhly pokladu pak byly dvě, ale pouze jedna správná, a tak se děti musely rozhodnout podle legendy o vrabečkovi. Nakonec jsme všem účastníkům rozdali diplomy a samozřejmě i odměny z nalezeného pokladu a vydali jsme se na úplně poslední přesun zpátky do Opavy do našeho dojo, kde jsme tábor oficiálně ukončili.

diplomy a poklad

Za celý týden jsme si tak řekli 10 nejznámějších japonských legend, naučili se co je to Jūjutsu a vyzkoušeli jsme si něco málo z technik, zahráli si spoustu her, nachodili více než 40 kilometrů a užili si nepočitatelné množství zábavy. A to vše díky tak skvělým dětem, které jsme na táboře mohli poznat.

Možná jste si všimli, že jsme aktivní i na Facebooku a na Instagramu, takže i tam jsme přidávali aktuálně za každý den popis i fotky, znázorňující náš den. Pokud by vás to zajímalo více, budeme rádi, když se stanete našimi fanoušky a můžete tak sledovat, co se u nás děje, nejen v době táborů. Také máme spoustu fotek, které připomínají náš program i na obrázku. Ty také najdete na sociálních sítích, všechny fotky hromadně ale po skončení akce posíláme rodičům i přes Úschovnu, odkud si je můžete stáhnout a v klidu ještě projít, kdykoli budete chtít. Takže mail s odkazem mohou rodiče už brzy očekávat.

Závěrem bychom chtěli ještě jednou moc poděkovat všem letošním účastníkům, protože byli opravdu skvělí a doufáme, že jsme naplnili vaše očekávání, a že i vás tábor s námi bavil. Moc rádi se s vámi potkáme i na dalším táboře, v létě 2022! A pokud do té doby nemůžete vydržet, nebo pokud chcete Jūjutsu vyzkoušet i přes školní rok na našich běžných lekcích, přijďte se za námi v září podívat… Těšíme se na vás, táborníci!